Egyéb lehetőségek

Milyen egyéb lehetőségek vannak?

Sajnos nem sok. Az egyik, ha a gyerek otthon marad az anyukával és a kistestvérrel, még egy, esetleg két évig, amíg el nem éri az 5 évet, vagy amíg az anyuka el nem kezd újra dolgozni. Kétség kívül ennek is megvan az az előnye, hogy a gyerekre nyilván jó hatással van érzelmileg, ha mindig ott van mellette az anyuka. Hátránya viszont, hogy nem kezdhet el közösségbe járni 3 évesen, amihez pedig joga van. Lemarad egy csomó olyan ingerről, amik csak közösségben érhetik, később valószínű, hogy még nehezebben fogja megszokni az óvodát. Sokkal kevesebb időt tölthet a kortársai között.
Másik lehetőség, ha az anyuka beíratja egy családi napközibe, játszócsoportba, vagy eljár vele rendszeresen játszóházba. Ezt egyrészt össze kell egyeztetni a kisebb testvér még valószínű, hogy eléggé kötött napirendjével, másrészt pedig komoly anyagi vonzata van.
Harmadik lehetőség, hogy a gyerek elkezd közösségbe járni, alapítványi, vagy magánóvodában. Ennek persze sok előnye van, nagyon sokan az önkormányzati ovis férőhelyektől függetlenül magánóvodában gondolkodnak. A baj itt csak az, hogy ennek opcionálisnak kellene lenni, nem pedig kényszernek. Ez nem kis érvágást jelent a családi kasszán, lévén, hogy itt Dunakeszin az egyik alapítványi ovi havidíja nagyjából 70.000 forint. Ez éves szinten 840.000 forintot jelent, mert természetesen a havidíjat nyári szünetben is kell fizetni. Furcsa, ha belegondolunk, ekkora tandíjat melyik egyetemen kell fizetni itt Magyarországon? A másik alapítványi óvoda megúszható havonta nagyjából 35.000 forintból, ami egy évben „csak” 420.000 forint, de már ott is hosszú várólista van, és kor szerint veszik fel a gyerekeket, vagyis ott is csak az idősebbeknek van esélye.
Negyedik lehetőség szintén a magánóvoda, de nem Dunakeszin, hanem Budapesttől kicsit távolabb, mondjuk Gödön, ami már kb. 50.000 forinttól is elérhető. Mégsem 70.000/hó, bár ha a plusz benzinköltséget is belevesszük, akkor megint csak el kell gondolkodni rajta.