Személyes tapasztalataim

Sokszor hallani, hogy érdemes beíratni a gyereket óvodába már a születése előtt, de legalábbis néhány hónapos korban, hogy legyen majd helye. Nem tudom, hogy ez csak szülők között terjedő mendemonda-e, mindenesetre ez Dunakeszin nem így működik. Máshol hogy van, azt nem tudom. De itt minden évben ki van jelölve 2 nap, ami idén 2010. április 19-20.-án, 8.00-16.00 óra között lehetséges, és csak akkor lehet beíratni a gyereket az óvodába. Akkor is csak azt, aki a következő év május 31-ig betölti a 3. életévét. Kicsit ez viccesen hangzik, mivel ha ebből indulunk ki, akkor akár az a gyerek is beíratható, aki adott év szeptemberben még 2 és fél éves sem lesz, vagyis a beíratáskor még 2 éves sincs. Felvenni pedig többnyire csak az 5 éveseket veszik fel.
Amikor az én kislányom elérte azt a kort, hogy be lehetett íratni, elmentünk a körzetileg illetékes oviba nyílt napra, majd a kijelölt napon beiratkozni. Már a beiratkozáskor közölte velünk a hölgy, aki a papírmunkát végezte, hogy teljesen esélytelen, mivel itthon vagyok a kisebbik gyerekemmel, és hogy úgyis csak akkor veszik fel, ha mindkét szülő dolgozik.
Amit a nyílt napon tapasztaltam, ijesztő volt. Kicsik alig voltak. A gyerekek többsége 5-6 éves volt, mintha csak nagycsoportok lennének. Hivatalosan egyébként Dunakeszin minden önkormányzati óvodában vegyes csoportok vannak. Amin nincs mit csodálkozni, mert csak nagycsoportból álló ovit nem hiszem, hogy lehetne működtetni, annyi 3 évest meg nem vesznek fel, hogy egy egész kiscsoport összejöjjön belőlük. Így aztán azt a néhány picit, akit kénytelenek felvenni, mert mindkét szülő elmegy dolgozni, szétszórják a nagyok között. Meg is ijedtem, hogy mi lenne, ha az én picike lányomat betennék a sok nagy 6 éves közé… Meg is érkezett hamarosan az értesítés, ami igazolta a beiratkozásnál lévő hölgy jóslatát: bocsi, de nem, helyhiány miatt…
Beiratkoztunk a „mávoviba” is. Igaz hogy ez már a fizetős kategória, viszont nagyon szimpatikus volt az egész hely, az óvó nénik, az alkalmazottak, és ez még „csak” a 35.000/hó nagyságrendbe tartozik. Ebben azért még reménykedtem, de hamarosan innen is jött az elutasítás, helyhiány miatt… Többszörös túljelentkezés volt.
Mégis mire vár az önkormányzat? Miért nem építenek óvodákat? Pénzhiány? Aranyáron lehet Dunakeszin telekhez, házhoz jutni! Miért nem alakítanak át meglévő épületeket ilyen célra? Ha már egyszer építenek egy új, és - kívülről legalábbis- hatalmas ovit, akkor miért csak 3 csoportnak alakítanak ki benne férőhelyet? Miért kell ezen a problémán agyalni több száz szülőnek, gyereknek? Ezen, ami pedig jár, joga van hozzá a gyereknek! Biztos van ezekre a kérdésekre korrekt válasz, csak én még nem találkoztam vele…
Végül mi amellett döntöttünk, hogy elmegyünk a szomszédba, Gödre, persze itt is csak magánovi jöhetett szóba, de mivel kicsit messzebb van a fővárosunktól, így valamivel olcsóbb, mint a hetvenezres Dunakeszin; havi 50.000 körül megúszható. Utólag kiderült, hogy jó döntés volt, ugyanis annyira megszerettük ezt az ovit, hogy most már be sem íratjuk a dunakeszi önkormányzati ovikba, nincs szükségem még egyszer a lekezelő stílusra, amit a beiratkozáskor ott tapasztaltam. Most már ha felvennék, sem vinnénk át máshova. Egyrészt, mint mondtam, nagyon megszerettük ezt a helyet, másrészt nem tenném ki a gyereket egy oviváltásnak rögtön 4 évesen, inkább annak örülök, hogy ide nagyon szeret járni. 
Azért, minden hónapban, amikor ki kell fizetni azt az 50.000 forintot, forr bennem a düh, és eszembe jut, hogy vannak helyek, ahol valóban alig van gyerek, és az önkormányzat fizet havonta bizonyos családoknak azért, hogy vigyék már el a gyereket az oviba! Tudok is ilyen helyet, 350 km-re Dunakeszitől… a bejárás részünkről nem megoldható.